takvim.com.tr

Mitinglere özel soğutma

01 Ağustos 2014, Cuma
  • Giriş Saati : 1.8.2014 16:14:49
    1. + -
Başbakan Erdoğan'ın bunaltan sıcaklara karşı miting ve çeşitli organizasyonlara katılanların serinlemesi için Mekke ve Medine'de kullanılan soğutma sistemini kullandığı açıklandı.
Mitinglere özel soğutma
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bunaltan sıcaklarda gerçekleştirilen açılış törenleri ile miting alanlarında Mekke ve Medine'de kullanılan soğutma ve nemlendirme sistemlerinin kullanıldığı açıklandı. Saatlerce süren çeşitli organizasyonlarda vatandaşlar kendilerini dağ havası esintisi içerisinde hissederken, Başbakan'ın sıcak havaya karşı zaman zaman ya güneş gözlüğü taktığı ya da konuşmasını yaptığı platformun gölgesinden yararlandığı gözlemlendi.

Hava sıcaklıkları bazı bölgelerde 50 dereceyi buldu. Sıcaklardan dolayı kalabalık ve açık alanlardan uzak duran halka, serin bir ortam sunmak isteyen Başbakan Erdoğan, birçok organizasyonunda yer alan misting yani soğutma ve nemlendirme sistemini Cumhurbaşkanlığı seçim mitinglerinde de kullandığı görüldü. Yoğun kalabalığın ağırlandığı söz konusu organizasyonlarda sistemi birçok kez kullandıklarını açıklayan firma sahibi Yalçın Özdemir, şöyle konuştu: "AKP'nin referandum mitinglerinde, açılış törenlerinde bu sistemi uyguladık. Sistem Türkiye'de yeni aslında. Mekke ve Medine'de hacılar ve umre ziyaretine giden vatandaşlar bunu iyi bilir. Biz orada da bu sistemi kurduk ve kullanılıyor. Yaklaşık 45- 50 dereceyi bulan hava sıcaklıklarında insanları miting alanlarında tutmak çok zor. 8 -14 derece arasında bir serinletme uygulanabiliyor. Ferah bir dağ havası esintisiyle kendilerini Kaçkar yaylalarında hissedebiliyorlar. AK Parti mitinglerinde Başbakan kendine ve protokole bu sistemi istemiyor sadece gelen vatandaşlar için bu sistem kuruluyor. Örneğin Kocaeli mitinginde Başbakan'ın platformunun önüne beş sistem içerisinde yer alan fan koyduk. Ancak daha sonra Başbakan'ın korumaları tarafından kaldırmamız istendi. Yani Başbakan Erdoğan sıcak günlerde bile kendisini değil vatandaşını düşünen bir profil ortaya koyuyor. "

ÇATI ADAYLARINA ALTERNATİF

Cumhurbaşkanlığı seçimi için çatı adaylarının gerçekleştirdiği çeşitli organizasyonlarda da sistemin kullanabileceği önerisini sunan Özdemir, şunları söyledi: Bir miting alanına giriş çıkış süresi yaklaşık 8 saat. Dolayısıyla insanların dayanması zor oluyor. Diğer siyasi partilerin bu konuda bir çalışması yok. Bu zamana kadar böyle bir talep gelmedi. AK Parti bunu pek çok mitinginde kullanıyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Özdemir, söz konusu sistemin nasıl çalıştığına ilişkin de şunları söyledi: "Açık alanda klima sistemini kullanamazsınız. Açık alanda suyu yüksek basınçla pulverize ediliyor. Böylelikle ortamdaki ısı emilerek ciddi bir serinletme sağlıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2014

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. ve görevdeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 28 Ağustos 2014'de sona ermesi ve yerine gelecek 12. Cumhurbaşkanını belirlemek için yapılan seçim. Seçim, Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk turu için belirlenen 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapıldı. Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Selahaddin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu yarıştı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı 21 milyon 871 oy ve yüzde 51,79'luk oy oranıyla seçimi ilk turda kazandı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin onikinci ve halk tarafından ilk seçilmiş ilk cumhurbaşkanı oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu 15 milyon 588 bin 58 oy ve yüzde 38,44 oy oranıyla seçimi ikinci sırada tamamladı. Selahaddin Demirtaş ise 3 milyon 958 bin 103 oy ve yüzde 9,76 oy oranıyla üçüncü oldu.