takvim.com.tr

Sığınma evleri seçimde yok

01 Ağustos 2014, Cuma
  • Giriş Saati : 1.8.2014 13:29:09
    Güncelleme : 1.8.2014 14:05:58
    1. + -
Sığınma evlerinde kalan kadınlar, can güvenliğinin sağlanabilmesi için cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanamayacak.
Sığınma evleri seçimde yok
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarınca kurulan kadın sığınma ve konuk evinde kalanlar, cumhurbaşkanı seçiminde sandık başına gidemeyecek.

Aile içi şiddet, tecavüz, taciz, töre gibi nedenlerle can güvenliği tehlikeye giren ve adresleri gizli tutulan sığınma ve konuk evinde kalan yaklaşık 2 bin kadın, adreslerinin ifşa olmaması için oy kullanmayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sığınma evlerinde kalan kadınlara, can güvenliği için oy kullandırmadıklarını söyledi.

Bu problemin dünyada çözülemediğine dikkati çeken İslam, şunları kaydetti:

"Hakkında koruma tedbiri alınan kadınlarımızın nerede yaşadıklarının belli olmaması gerekiyor. Yerlerinin gizli olması gerekiyor. Oy vermeleri teşebbüsünde bulunduğumuz takdirde bir defa kütükte isimleri geçiyor. Dolayısıyla adresleri belirleniyor, can güvenlikleri tehdit altına girmiş oluyor. Onun için maalesef onların oy kullanması için herhangi bir girişimde bulunamıyoruz. Yani bu dünyada çözümlenebilmiş değil. Biz de çözümleyemiyoruz."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2014

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. ve görevdeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 28 Ağustos 2014'de sona ermesi ve yerine gelecek 12. Cumhurbaşkanını belirlemek için yapılan seçim. Seçim, Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk turu için belirlenen 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapıldı. Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Selahaddin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu yarıştı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı 21 milyon 871 oy ve yüzde 51,79'luk oy oranıyla seçimi ilk turda kazandı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin onikinci ve halk tarafından ilk seçilmiş ilk cumhurbaşkanı oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu 15 milyon 588 bin 58 oy ve yüzde 38,44 oy oranıyla seçimi ikinci sırada tamamladı. Selahaddin Demirtaş ise 3 milyon 958 bin 103 oy ve yüzde 9,76 oy oranıyla üçüncü oldu.