takvim.com.tr

CHP’de çatı aday krizi

04 Ağustos 2014, Pazartesi
  • Giriş Saati : 4.8.2014 10:49:14
    1. + -
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesinin ardından CHP'de kriz büyüyor.
CHP’de çatı aday krizi
"Çatı Aday" olarak İhsanoğlu isminin açıklanmasından rahatsız olan partinin ulusalcı kanadının seçimlerin 10 Ağustos'taki ilk turda sonuçlanması durumunda, olağanüstü kongre için düğmeye basacakları kaydediliyor. Ulusalcı grubun ayrıca istifa seçeneğini de masada tuttukları ifade ediliyor.

CHP'de "çatı aday krizi" isyana döndü. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adının MHP ile birlikte cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından harekete geçen partinin ulusalcı kanadının 10 Ağustos'ta yapılacak olan seçimlerin ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu aleyhine harekete geçecekleri belirtiliyor.

Meclis'e başörtülü AK Parti milletvekillerin girmesine CHP'nin yeterli tepkiyi göstermemesi sonrası başlayan huzursuzluk "çatı aday"ın açıklanması ile doruğa çıktı. Deniz Baykal'ı adaylık için zorlayan ancak başarılı olamayan ulusalcı kanat seçimlerin ilk turda sonuçlanması durumunda 10 Ağustos'ta düğmeye basacak.

Birgül Ayman Güler, Süheyl Batum, İsa Gök, Muharrem İnce, Nur Serter, Güldal Mumcu ve Emine Ülker Tarhan gibi isimlerin yer aldığı muhalif kanadın genel başkanlık seçimlerinin de dahil olduğu olağan üstü kurultay için kısa süre içinde harekete geçecekleri kaydediliyor.

Partide kazan kaldıracakları belirtilen muhalif isimlerin kurultay hamlelerinde başarılı olamamaları durumda ise bu kez istifa seçeneğini devreye sokacakları ve partiden istifa edecekleri ifade ediliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2014

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. ve görevdeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 28 Ağustos 2014'de sona ermesi ve yerine gelecek 12. Cumhurbaşkanını belirlemek için yapılan seçim. Seçim, Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk turu için belirlenen 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapıldı. Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Selahaddin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu yarıştı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı 21 milyon 871 oy ve yüzde 51,79'luk oy oranıyla seçimi ilk turda kazandı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin onikinci ve halk tarafından ilk seçilmiş ilk cumhurbaşkanı oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu 15 milyon 588 bin 58 oy ve yüzde 38,44 oy oranıyla seçimi ikinci sırada tamamladı. Selahaddin Demirtaş ise 3 milyon 958 bin 103 oy ve yüzde 9,76 oy oranıyla üçüncü oldu.