takvim.com.tr

Der Spiegel'den Köşk'e müdahale

04 Ağustos 2014, Pazartesi
  • Giriş Saati : 4.8.2014 11:03:51
    Güncelleme : 5.8.2014 16:06:56
    1. + -
Gezi olaylarını kışkırtmak için 'Boyun Eğme' kapağıyla çıkan Der Spiegel dergisi, bu kez de Cumhurbaşkanlığı seçimi için yönlendirme çabası içine girdi
Spiegelden Köşke müdahale
Alman Der Spiegel dergisi bugün çıkaçak yeni sayısında Başbakan Erdoğan'ı kapağına taşıdı. Her fırsatta provokatör başlıklarıyla ön plana çıkmaya çalışan Der Spiegel dergisi, bu kez de Türkçe ve Almanca olarak 'Der Staat Erdoğan - Erdoğan devleti' başlığını kullandı.

GEZİ'DE DE SAHNEDEYDİ

Gezi'deki eylemleri ve polisin müdahalesini olduğundan daha ağır ifadelerle haftalarca gündemde tutan, tarihinde ilk kez Türkçe kapakla çıkarak Gezi gençliğine 'Boyun eğme' diye seslenen Der Spiegel, seçim sürecini etkilemek için kolları sıvadı. Dergi, 'Türkiye özgür kalacak mı?' sorusuyla 16 sayfalık dosya hazırladı. Dergi, Erdoğan'ın Köşk'e çıkma durumunda Türkiye'nin 'Erdoğan devleti'ne dönüşeceğini savunarak gurbetçilere propaganda yaptı.

Dergi şu ifadelere yer verdi: 'Yeni padişah: Başbakan Erdoğan demokratik reformlarla çıktı yola, ancak eski dönemin seçkinleriyle ve Gezi Parkı direnişçileriyle mücadelesinde hükümdara dönüştü. Şimdi kendisini cumhurbaşkanı seçtirmek niyetinde. Despot mu olacak bu sefer de?'

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2014

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. ve görevdeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 28 Ağustos 2014'de sona ermesi ve yerine gelecek 12. Cumhurbaşkanını belirlemek için yapılan seçim. Seçim, Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk turu için belirlenen 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapıldı. Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Selahaddin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu yarıştı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı 21 milyon 871 oy ve yüzde 51,79'luk oy oranıyla seçimi ilk turda kazandı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin onikinci ve halk tarafından ilk seçilmiş ilk cumhurbaşkanı oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu 15 milyon 588 bin 58 oy ve yüzde 38,44 oy oranıyla seçimi ikinci sırada tamamladı. Selahaddin Demirtaş ise 3 milyon 958 bin 103 oy ve yüzde 9,76 oy oranıyla üçüncü oldu.