takvim.com.tr

Son anket şaşırttı!

05 Ağustos 2014, Salı
  • Giriş Saati : 5.8.2014 16:00:29
    1. + -
ANAR'ın Maltepe mitingi öncesinde yaptığı son anketin sonuçlarında, Erdoğan'ın sonuçlarından çok İhsanoğlu'nun hangi çevrelerden ne kadar oy alacağına dair veriler şaşırttı.
Son anket şaşırttı!
ANAR tarafından 23-27 Temmuz tarihleri arasında yapılan anket, 2 Ağustos Cumartesi günü Maltepe mitingi öncesinde Başbakan Erdoğan'a sunuldu. 26 ilde 5 bin 265 denek üzerinde gerçekleştirilen ankete göre:

Recep Tayyip Erdoğan 55.7

Ekmeleddin İhsanoğlu 36.4

Selahattin Demirtaş 7.9

ERDOĞAN İLK TURDA CUMHURBAŞKANI

Tüm sonuçlar Başbakan Erdoğan'ın, ilk turda Cumhurbaşkanı seçileceğini gösteriyor. Başbakan Erdoğan'ın oy oranından çok İhsanoğlu'nun CHP ve MHP'nin toplam oy oranın 5 puan altında kalması çatı adayın başarısızlığını da göstermiş oldu. Anketler ayrıca bir başka noktayı daha işaret ediyor. Yaz sıcağına ve tatile rağmen seçimlere katılım oranı yüksek olacak.

İHSANOĞLU'NUN OY ORANLARI DÜŞÜYOR

Anketin diğer bir ilginç noktası ise Ekmeleddin İhsanoğlu'nun bir ara yüzde 38'e ulaşan oy oranı, son hafta yüzde 36'ya gerilemesi.

DEMİRTAŞ OY ORANINI ARTIRDI

Selahattin Demirtaş'ın oy oranı ise 7.3'ten 7.9'a kadar çıktı. . Ancak oy oranının artmasına rağmen oyların sayısında artış olmayacağı görülüyor. Selahattin Demirtaş'a, CHP'den beklendiği oranda bir oy gelmiyor ama ulusalcılığı ile bilinen Ege ve Marmara'dan bir miktar oy alıyor.

ERDOĞAN BÜTÜN PARTİLERDEN OY ALIYOR

CHP ve BDP seçmeninin yüzde 4'ü bu seçimde Erdoğan'a oy vereceğini söylüyor. MHP'de ise bu oran daha yüksek yüzde 17. Kendisini Atatürkçü ve laik olarak tanımlayanların yüzde 18'i, sosyal demokrat olarak tanımlayanların ise yüzde 22'si Erdoğan'a oy vereceğini söylüyor. Bu oran kendisini milliyetçi olarak tanımlayanlarda yüzde 41'e çıkıyor. Muhafazakar kesimde Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 80'in üzerine çıkıyor. AK Parti seçmeninde en ufak bir fire yok.

İHSANOĞLU'NUN BAŞARISIZLIĞI

CHP ve MHP'nin oylarının üzerine yeni oylar alamayan İhsanoğlu iki partinin toplam oyunun 5 puan altında. Ayrıca kendisini İslamcı olarak tanımlayanların ancak yüzde 5'i, muhafazakarların ise yüzde 8'i oy vereceğini söylüyor.

Erdoğan sosyal demokratların yüzde 22'sinden Ekmeleddin Bey ise muhafazakarların ancak yüzde 8'inden oy alabiliyor.Çatı partilerinin Marmara Bölgesi'ndeki toplam oyu yüzde 42. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oy oranı ise yüzde 37.5.

Ekmeleddin İhsanoğlu 14 partinin ortak adayı olarak iki partinin toplam oyunu dahi alamıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2014

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. ve görevdeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 28 Ağustos 2014'de sona ermesi ve yerine gelecek 12. Cumhurbaşkanını belirlemek için yapılan seçim. Seçim, Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk turu için belirlenen 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapıldı. Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Selahaddin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu yarıştı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı 21 milyon 871 oy ve yüzde 51,79'luk oy oranıyla seçimi ilk turda kazandı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin onikinci ve halk tarafından ilk seçilmiş ilk cumhurbaşkanı oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu 15 milyon 588 bin 58 oy ve yüzde 38,44 oy oranıyla seçimi ikinci sırada tamamladı. Selahaddin Demirtaş ise 3 milyon 958 bin 103 oy ve yüzde 9,76 oy oranıyla üçüncü oldu.