takvim.com.tr

Tatilciler seçim için dönüyor

05 Ağustos 2014, Salı
  • Giriş Saati : 5.8.2014 15:41:52
    1. + -
Tatilcilerin çoğu 10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için geri dönüyor.
Tatilciler seçim için dönüyor
İlk turu 10 Ağustos, ikinci turu ise 24 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde tatil rezervasyonlarında yüzde 10'un üzerinde düşüş yaşanıyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, tatilcilerin programlarını seçim tarihine göre yaptığını söyledi. İşler, yerli turiste hitap eden otellerde ilk tur oylamanın yapılacağı 10 Ağustos öncesinde ciddi oranda çıkışın yaşanacağını belirtti.

Ege Bölgesi'ndeki tesislerde 9-10-11 Ağustos tarihlerinde yüzde 10-13 oranında bir yerli turist kaybının yaşandığını kaydeden İşler, seçimin ertesinde otellerin yeniden yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını ifade etti.

İşler, şunları söyledi:

"Tatilini Ege Bölgesi'nde geçirenler arasında seçimde oy kullanma yönünde ciddi bir talebin olduğunu görüyoruz. Tatilini yazlıklarında geçirenler arasında da bu yönde bir talep olduğunu o bölgelerdeki işletme sahiplerinden duyuyoruz. Tatilcilerin çoğu, seçimlere katılmak istiyor. Seçmenlerin oy kullanma yönündeki talebi rezervasyonlarda da görüyoruz. 10 Ağustos'taki ilk tur seçimi için otellerden 9 Ağustos'ta çıkışlar başlıyor. 11 Ağustos'a kadar Ege Bölgesi'ndeki otellerde yüzde 10-13 oranında bir yerli turist kaybı görülüyor. 11 Ağustos itibariyle talep tekrar başlıyor, 23-24 Ağustos'ta gene talep yok. Bu da seçimde insanların evlerinde olmaya özen gösterdiğini ortaya koyuyor."

İşler, yazlık bölgelerindeki işletmelerden edindikleri bilgilere göre tatilini yazlığında geçirenler arasında da "seçimde o kullanma" yönünde ciddi bir talebin olduğunu dile getirdi.

Tur Operatörleri Dönem Sözcüsü Cem Polatoğlu ise tatilcilerin seçime katılım oranının yüksek olacağını belirtti. Tur şirketlerinin Cumhurbaşkanlığı birinci ve ikinci tur seçim tarihini dikkate alarak paketler hazırladığını kaydeden Polatoğlu, seçime denk gelen hafta sonlarına daha az paket program koyduklarını vurguladı. Yurtdışı turların çıkış tarihini pazardan pazartesiye aldıklarını, yurt içi kültür turlarında da yine pazar gününü boş bıraktıklarını dile getiren Polatoğlu, seçim tarihini bilmeden erken rezervasyon yaptıranların bir bölümünün "oy kullanacağım" diyerek tatilini iptal ettirdiğini ifade etti.

Polatoğlu, "Şirketler, tur programlarını seçimden önce bitecek ya da seçimden sonra başlayacak şekilde hazırladı. Buna rağmen iptaller var. İnsanlar genellikle oy kullanmaya dikat ediyor. 10 Ağustos tarihindeki tatil talebi, bir önceki ve bir sonraki günle karşılaştırıldığında ciddi oranda düşüş var" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2014

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. ve görevdeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 28 Ağustos 2014'de sona ermesi ve yerine gelecek 12. Cumhurbaşkanını belirlemek için yapılan seçim. Seçim, Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk turu için belirlenen 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapıldı. Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Selahaddin Demirtaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu yarıştı. Recep Tayyip Erdoğan, aldığı 21 milyon 871 oy ve yüzde 51,79'luk oy oranıyla seçimi ilk turda kazandı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin onikinci ve halk tarafından ilk seçilmiş ilk cumhurbaşkanı oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu 15 milyon 588 bin 58 oy ve yüzde 38,44 oy oranıyla seçimi ikinci sırada tamamladı. Selahaddin Demirtaş ise 3 milyon 958 bin 103 oy ve yüzde 9,76 oy oranıyla üçüncü oldu.